צרידות אצל מבוגרים

בגיל מבוגר סובלים אנשים רבים מבעיות קול. צרידות אצל מבוגרים הינה מצב יחסית שכיח, והוא נובע משינויים פיזיולוגים אשר 45704278_sמתרחשים במיתרי הקול. בגיל הזהב נוצרים שינויים הן באיכות הקול והן בגוון הקול וכאשר המצב מחריף נגרמת צרידות.

 

כיצד פועלת מערכת הקול

מערכת הקול מורכבת מכמה חלקים: גרון, מיתרי קול, מנגנון הנשימה, חללי היגוי ומערכת איברי ההיגוי. מערכת זו עוברת במהלך החיים שינויים, החל מגיל ילדות ועד הזקנה. שינויים אלו גורמים לגוון הקול להשתנות עם הזמן. כאשר אדם בריא ובעל מערכת קול תקינה, אופן הדיבור שלו יהיה יציב וחזק, והוא יוכל לשנות את עוצמת קולו כרצונו.

בעיות קול

בגיל מבוגר חלים שינויים פיזיולוגיים באופן כללי בגופינו לרבות שינויים במערכת הקול. יש אנשים אשר עבורם מדובר בשינויים יחסית קלים, אשר אין להם השפעה על מערכת הקול וגוון הקול ולעומתם יש אנשים אשר חווים שינויים אלו בעוצמה, שינויים אשר עשויים לגרום למצב של צרידות בגרון. צרידות בקרב מבוגרים יכולה גם לכלול בעיות קול ומצב בו הדיבור הופך להיות לא מובן.

שינויים במערכת הנשימה

מערכת הנשימה פועלת באמצעות שרירים. בגיל מבוגר שרירים אלו נחלשים ורקמות הריאות כבר אינן גמישות כבעבר. כתוצאה משינויים אלו מושפעת יעילות מנגנון מערכת הנשימה וקטן נפח הריאות. ברגע שאדם מסוגל לשאוף ולנשוף פחות אוויר, משפיע הדבר גם על גוון הקול שלו, ועשוי לצור מצב של צרידות ממושכת. בכדי שתהיה הפקת קול יש צורך במעבר של אוויר בין מיתרי הקול. במצב בו זרם האוויר נחלש, משפיע הדבר על היכולת לייצר קול יציב וחזק. בכדי לייצר קול נדרש מאנשים מבוגרים לאמץ את מיתרי הקול, דבר אשר גורם ליצירת צרידות מתמשכת.

שינויים בגרון

לצד שינויים במערכת הנשימה חלים בגיל מבוגר גם שינויים בגרון. הגרון מורכב משרירים, סחוסים וריריות של מיתרי הקול. ברגע שנוצרת פגיעה באחד או יותר מאברי הגרון גורם הדבר לקושי בסגירה של מתרי הקול. שינויים אלו גורמים גם הם למצב של בעיות קול ולצרידות כרונית.

צרידות כרונית

צרידות כרונית לרוב נגרמת כתוצאה מדלקת בגרון ובמיתרי הקול. דלקת זו עשויה להופיע לראשונה עקב מחלה ויראלית. דלקת כרונית במיתרי הקול היא מצב קבוע בו קיימת צרידות כרונית. סיבות להיווצרות מצב כרוני יכולות להיות שאיפה של עשן או חשיפה לחומרי כימים אשר מגרים את הגרון ואת מיתרי הקול. כמו כן מצב של צרידות ממושכת כרונית עשוי להיגרם כתוצאה מחומציות בקיבה. הטיפול במצב כזה יהיה טיפול בחומציות יתר וביצוע אינהלציות.

גידולים במתרי הקול

מצב אשר יכול גם הוא להביא לצרידות הינו גידול במיתרי הקול. גידול סרטני בגרון הינו מצב בו יש עודף של תאים, כתוצאה מאי תמותה של תאים זקנים.

צרידות אצל ילדים

לא רק אנשים מבוגרים סובלים מבעיות של צרידות. תופעה זו מתרחשת גם אצל ילדים, לרוב כתוצאה מהדבקות במחלה.