עובדות מעניינות על כולסטאטומה והאנטומיה של האוזן התיכונה

האוזן כולל את מערכות השמע ושיווי המשקל של הגוף. בעוד המערכת הראשונה מאפשרת לנו לשמוע, השניה מאפשרת לנו לשמור על שיווי המשקל של הגוף. מבחינה אנטומית האוזן מחולקת לשלושה אזורים: האוזן החיצונית, האוזן התיכונה והאוזן הפנימית. במאמר זה תוכלו לקבל מידע על האנטומיה של האוזן התיכונה ועל כולסטאטומה (דלקת של האוזן התיכונה).

קצת על האנטומיה של האוזן התיכונה…

האנטומיה של האוזן מרתקת מאוד והאנטומיה של האוזן התיכונה מרתקת אף יותר. חלל קרומי התוף או בשמו האחר האוזן התיכונה הינו אזור אשר נמצא בתוך עצם התוף של האוזן. האוויר בחלל זה מגיע דרך האף. החלל כולל עצמות אשר מחברות את הקירות – הצדדי והתיכון.

על כולסטאטומה (דלקת האוזן התיכונה)

כאשר תאי עור מתים גדלים מאחורי עור התוף הדבר יכול לגרום לבעיות עבור כל האוזן.. למעשה, הדבר יכול לגרום לחסימה בין האוזן למוח – בעיה זו יכולה לגרום נזק לוורידים המובילים דם למוח. בעיות רציניות נוספות כולל איבוד שמיעה, דלקות באוזניים, סחרחורות ולפעמים אף דלקת מוח. על אף שרקמת הכולסטאטומה מזיקה – היא הינה שפירה. המחלה הינה הן תורשתית והן נרכשת – כאשר הסוג השני הוא הנפוץ יותר ובמקרה שכזה הכולסטאטומה גדלה באוזן בריאה. הכולסטאטומה מתחילה מחור קטן או נסיגה בעור התוף.

טיפול בכולסטאטומה

לאחר אבחון הבעיה באמצעות מיקרוסקופ מתקדם, יקבע מומחה אף אוזן גרון המתמחה ברפואת האוזן – ניתוח. ניתוח הינו דרך הפעולה היחידה במצב זה. הניתוח להסרת הגידול ידוע גם כטימפנו-מסטאידקטומי. הניתוח אינו מורכב ואורך בדרך כלל בין שעה וחצי לשעתיים. עם זאת,, מטופלים עם כולסטאטומה בינונית עד גדולה יצטרכו לעבור את הפרוצדורה ב-2 שלבים: בשלב הראשון יבוצע ניתוח להסרת הגידול והשלב השני יבוצע כחצי שנה עד שנה לאחר מכן. בהליך זה עצמות שמע אשר ניזוקו מתוקנות או מוחלפות על ידי פרוטזות. לרוב, לא ניתן לאבחן מחלה זו ללא בדיקה נרחבת על ידי מומחה אף אוזן גרון.