סרטן הגרון – תיאור, סימפטומים ואבחנה

החלק העליון של קנה הנשימה הוא הגרון וזהו המקום היכן נוכל למצוא את מיתרי הקול שלנו. מיתרי הקול רוטטים וכך אנו יכולים לדבר. כך שאם ישנו שינוי בקול, זהו סימפטום מוקדם. גידול בגרון מתחיל בעצבי או מיתרי הקול שלנו. צרידות הינה פעמים רבות סימן מקדים לסרטן בגרון או בתיבת הקול. אם הצרידות נמשכת יותר מחודש, מומלץ לפנות למומחה אף אוזן גרון המתמחה ברפואת הקול.

לפעמים, סרטן הגרון יחל להתפתח בחלק תיבת הקול או הגרון אשר אינו קרוב לעצבי או מיתרי הקול. במקרה כזה, לא יהיה שינוי בקול ותורגש נפיחות בצוואר או בגרון. כמו"כ ייתכן ותורגש אי נחות בבליעה וקוצר נשימה.

אבחנה של סרטן הגרון

על מנת לאבחן את סרטן הגרון יש לעבור סדרת בדיקות ורנטגן. המומחה יבדוק את המטופל, יבדוק את הימצאותן של בלוטות נפוחות או גדולות בצוואר, יבדוק את תיבת הקול באמצעות אנדוסקופ ויכניסו לגרון על ידי העברתו דרך האף – לפני ההליך תבוצע הרדמה מקומית של המקום על מנת למנוע חוסר נוחות.

מה עושים אם לא מצליחים לראות בבדירה פשוטה – אבחנה של סרטן הגרון

באם המומחה רואה ממצא לא תקין או במידה והמומחה לא מצליח לראות את תיבת הקול, המטופל יאושפז בבית החולים לצורך מעבר הבדיקה והאבחון תחת הרדמה כללית. במהלך בדיקה כזו, יוכל המומחה לראות את תיבת הקול בצורה מלאה ובמידה ובה יאותר ממצא אבנורמלי, תילך בדיקת ביופסיה אשר תבדוק את אותו ממצא תחת מיקרוסקופ ותאבחן האם מדובר בממצא שפיר או סרטני.

סרטן הגרון (תיבת הקול) כולל 3 שלבים:

  • שלב 1 – תאי הגידול דומים מאוד לתאים הרגילים של תיבת הקול.
  • שלב 2 – תאי הגידול דומים אך שונים מהתאים הרגילים.
  • שלב 3 – שלב מתקדם בו התאים נראים שונים מאוד מתאי תיבת הקול הרגילים.