סרטן מיתרי הקול

סרטן מיתרי הקול

מהו סרטן של מיתרי הקול וכיצד אפשר לאבחן אותו?קרצינומה

התסמין המאפיין סרטן של מיתרי הקול הוא בראש ובראשונה צרידות.

ולכן צרידות ממושכת שאינה נלווית למחלה וירלית של דרכי הנשימה העליונות ואינה חולפת לאחר למעלה משבועיים מצריכה הערכה של מיתרי הקול על ידי רופא אא"ג מומחה בתחום, בכדי לאפשר צפייה בעומק הגרון.

בנוסף, תסמינים כמו קושי בבליעה, כאב, נפיחות בצוואר ועוד, הם סימנים שעלולים להתלוות לגידול סרטני של הגרון.

ככל שסרטן הגרון מאובחן בשלביו הראשונים כך גדלים הסיכויים להחלמה מלאה.

כיצד ניתן לטפל בסרטן גרון בשלביו הראשונים?

במידה ואובחן סרטן במיתרי הקול אשר מערב מיתר אחד או את שני המיתרים, אינו חורג מגבולות מיתרי הקול האמתיים ואינו פוגע בתפקודם כלומר אינו גורם לשתוק מיתרי הקול אזי הוא נחשב לסרטן בדרגה מוקדמת. במצב כזה קימות שתי אפשרויות טיפול.  שתי האפשרויות טובות באותה מידה מבחינת אחוזי הריפוי.

אפשרות ראשונה היא ניתוח והאפשרות השנייה היא טיפול בקרינה. ההחלטה כיצד לטפל בסרטן מיתרי הקולבדרגה מוקדמת של מיתרי הקול מתקבלת בדיון משותף רב תחומי בין המטופל, מומחה אא"ג – מנתח מיתרי הקול ובין אונקולוג המומחה בטיפול קרינתי. בכל מטופל יש לדון באופן אישי ולהתאים לו את הטיפול הנכון.

האם בכל מקרה של צרידות מאובחן סרטן במיתרי הקול?

סרטן במיתרי הקול אינה האבחנה השכיחה במטופלים הסובלים מצרידות. במרבית המטופלים יאובחנו ממצאים אחרים כמו גידולים שפירים; פוליפ על מיתר קול או ציסטה על מיתר קול, יבלות או צלקות ולעיתים הצרידות תהיה קשורה למצבים כגון הפקת קול מאומצת ושגויה. גידולים במיתרי הקול- שפירים או ממאירים מאובחנים במהלך בדיקת  בגרון המתבצעת על ידי רופא אא"ג מומחה בתחום.

הבדיקה יכולה להתבצע באמצעות סיב אופטי גמיש או קשיח. רצוי שהמכשור בבדיקה יהיה כזה המאפשר גם צפייה ברטט מיתרי הקול כלומר באמצעות מכשיר סטרובוסקופיה.

לאחר הבדיקה ובהתאם לממצאים יוחלט האם יש מקום לטיפול שמרני כמו טיפול קול על ידי קלינאי תקשורת או לטיפול בניתוח של מיתרי הקול.

מתי להגיע לבדיקה?

"כלל האצבע" הקשור למחלות מיתרי הקול מתייחס לשבועיים של צרידות. כלומר במידה והצרידות או הפרעתקול נמשכת למעלה משבועיים יש לפנות לבדיקת רופא אא"ג מומחה בתחום.

קביעה זו מתבססת על ההנחה שצרידות או הפרעת קול הנובעת ממחלה וירלית חולפת לאחר שבוע עד 10 ימים ולפיכך במידה והצרידות ממשיכה יש צורך בבדיקה מעמיקה יותר.

כמובן שכאבי גרון קושי בבליעה ואי נוחות בהפקת קול/בגרון הם סממנים נוספים היכולים להעיד על בעיה בגרון.

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר