צרידות במבוגרים

צרידות במבוגרים

בגיל מבוגר סובלים אנשים רבים מבעיות קול. צרידות במבוגרים הינה מצב יחסית שכיח, והוא נובע משינויים פיזיולוגים אשר מתרחשים בגוף של האדם המבוגר. בגיל המבוגר איכות הקול והגוון שלו יכולים להשתנות והביטוי לשינויים הללו יתפרש כצרידות.

45704278_s

 

כיצד אנו מפיקים קול

בהפקת קול משתתפות 3 מערכות- מערכת הנשימה המייצרת עמודת אויר ולחץ מתחת למיתרי הקול הסגורים.

הגרון ומיתרי הקול, הרוטטים ומיצרים צליל בסיסי וחללי ההיגוי ואברי ההיגוי ההופכים את הצליל הבסיסי לדיבור ושפה. כל שינוי בכל המערכות הללו עלול לשנות את איכות הקול ואופן הפקת הקול והדיבור. החלשות של מערכת הנשימה מפאת מחלות ריאה כרונית תפגום ביכולת ליצר לחץ אויר תקין מתחת למיתרי הקול ובכך תקטין את האנרגיה המייצרת את רטט המיתרים. החלשות של שרירי הגרון ודלדול של רקמת מיתרי הקול יפגמו בתפקוד התקין של הגרון וימנעו סגירה מושלמת של המיתרים בעת הפקת קול. פגיעות נוירולוגיות ואחרות בתפקוד של אברי ההיגוי יפגמו ביכולת לדבר בצורה שוטפת מובנת ובגוון קול תקין ועוצמה תקינה. כאשר האדם בריא וכל המערכות מתפקדות היטב, אופן הדיבור שלו יהיה יציב וחזק, ההגיוי יהיה ברור ומובן והוא יוכל לשנות את עוצמת קולו וגובה הטון בו הוא מדבר, כרצונו.

בעיות קול

בגיל מבוגר חלים שינויים פיזיולוגיים באופן כללי בגופינו לרבות שינויים במערכת הקול. יש אנשים אשר עבורם מדובר בשינויים יחסית קלים, אשר אין להם השפעה מהותית ולעומתם יש אנשים אשר חווים שינויים אלו בעוצמה, שינויים אלו עלולים ליצור תחושה של תסכול, חוסר רצון להישמע, הימנעות מתקשורת עם הסביבה ובדידות.

שינויים במערכת הנשימה

מערכת הנשימה פועלת באמצעות שרירים. בגיל מבוגר שרירים אלו נחלשים ורקמות הריאות כבר אינן גמישות כבעבר. כתוצאה משינויים אלו מושפעת יעילות מנגנון מערכת הנשימה וקטן נפח הריאות. ברגע שאדם מסוגל לשאוף ולנשוף פחות אוויר הלחץ שמתחת למיתרי הקול קטן ואיכות הקול תפגם.. בכדי שתהיה הפקת קול טובה, יש צורך במעבר של אוויר בין מיתרי הקול.  מעבר אויר זה מרטיטי את המיתרים. במצב בו זרם האוויר נחלש, משפיע הדבר על היכולת לייצר קול יציב וחזק. בכדי לייצר קול נדרש מאנשים מבוגרים לאמץ ביתר את מיתרי הקול, דבר אשר עלול לגרום לצרידות.

שינויים בגרון

לצד שינויים במערכת הנשימה חלים בגיל מבוגר גם שינויים בגרון. הגרון מורכב משרירים, סחוסים וריריות של מתרי הקול. תפקוד תקין של כל מערכות הגרון הכרחי להפקת קול צלול. בפגיעה באחד או יותר ממרכיבים אלו עלול להיווצר מרווח בין מיתרי הקול בעת הפקת קול כלומר פגיעה בסגר המיתרים מה שיתבטא בצרידות וגוןן אוורירי וחלש לקול- נשיפתיות.

הטיפול בצרידות בגיל המבוגר

ניתן לשפר את איכות הקול הנובעת מ"הזדקנות" המיתרים והגרון. בשלב הראשון כאשר הסמפטומים הם קלים בלבד, מומלץ להפנות את המטופל לטיפול קול והדרכה של קלינאי תקשורת. במרבית המקרים טיפול שמרניזה שהוא מעין "פיזיותרפיה" של מערכת הפקת הקול ישפר את המצב ואיכות הקול תחזור לקדמותה.

במידה וטיפול קול לא סייע באופן מספק בהשבת איכות הקול, קימות פעולות חודרניות כמו עיבוי של מיתרי הקול בהזרקה של חומרי מילוי שונים המאפרים "הצערת" הקול תוך שיפור הסגירה של המיתרים בעת הפקת קול.

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר