צרידות אצל ילדים

צרידות אצל ילדים

האם הילד שלך צרוד? האם קולו נשמע חורק חלש או מאומץ? האם הוא מתלונן על מאמץ בדיבור או כאב בגרון?

צרידות אצל ילדים היא תופעה נפוצה מאוד. במחקרים שונים מדווח שעד- 30% מהילדים סובלים מצרידות. במרבית המקרים צרידות/שינוי באיכות הקול בילדים נובעת ממאמץ בהפקת הקול, משימוש לא מבוקר בתיבת הקול ולעיתים אף מדלקת גרון חולפת.

צרידות ממושכת מצריכה בדיקת רופא המתמחה בבעיות קול

מיתרי הקול אינם ניתנים לצפייה ישירה בהסתכלות לחלל הפה (הם נמצאים עמוק יותר), נדרשת בדיקה בעזרת מכשור מיוחד המאפשר חזיון במיתרי הקול ואף ברטט המיתרים. מכשיר זה נקרא אנדוסקופ/סטרובוסקופ בדיקת ילדים מצריכה מכשור דק ועדין המותאם לגיל וגודל הילד.

צרידות אצל ילדים

הבדיקה יכולה להתבצע דרך האף או הפה בהתאם לגיל הילד ולמידת שיתוף הפעולה.

לעיתים כהכנה לבדיקה יש להרדים מקומית את חלל האף א חל הלוע על ידי ג'ל א תרסיס הרדמה, על מנת להקל על הבדיקה ולשפר את שיתוף הפעולה. במקרים של צרידות קשה שאינה וחולפת או איכות קל חריגה בילד שלא ניתן לבדוק בצורה מספקת במרפאה, נין לבצע בדיקה של מיתרי הקול בטשטוש (סדציה) או בהרדמה.

הסיבה השכיחה לצרידות בילדים היא יבלות על מיתרי הקול. יבלות אלו נוצרות על מיתרי הקול  בעקבות מאמץ קולי לא מבוקר ושימוש מרובה בקול Misuse/Abuse)), ילדים רבים נוטים לצעוק או לדבר בקול רם, במיוחד בסביבה בה הם נמצאים עם מספר רב של ילדים והאקוסטיקה אינה מיטבית. כאשר קיים רעש רקע, הילד מגביר את עוצמת הקול, מיתרי הקול מתחככים בעוצמה זה בזה ונוצר מעין "פצע" בציפוי המיתר, בדומה ביבלת הנוצרת בכף הרגל אחרי חיכוך של נעל חדשה. במצב בו השימוש הרב והמאומץ נמשך, הפצעים הופכים לנוקשים ואלו למעשה יבלות על מיתרי הקול.

הטיפול ביבלות של מיתרי הקול הוא טיפול שמרני המבוסס על הדרכה ושינוי רגלים. הטיפול נראה "טיפול קול" והוא מתבצע על ידי קלינאי תקשורת המומחים בתחום הקול. בעבר היה מקובל שטיפולי קול מתבצעים רק בילדים מעל גיל 10 שנים, כיום ההחלטה על תזמון מתאים לטיפול קול תלויה פחות בגיל הכרונולוגי של הילד.

גורם צרידות נוסף בילדים, שכיח פחות מיבלות על מיתרי הקול הוא ציסטה על מיתר קול. ציסטה היא "כיסית" אשר נמצאת מתחת לציפוי הרירית של המיתר. קימות מספר תיאוריות לגבי היווצרותן של ציסטות על מיתרי הקול. חלק מהתאוריות עוסקות בציסטות נרכשות, אשר ככל הנראה נוצרות בעקבות טראומה חוזרת ונשנית למיתרי הקול בשל שימוש מאומץ וחלקן עוסק בציסטות מולדות. סילוק של ציסטה ממיתר הקול מתבצע בניתוח מיקרו-כירורגיה, תוך פעולה הנקראת- לרינגוסקופיה ישירה של הגרון, הניתוח מתבצע בהרדמה כללית, דרך חלל הפה, ללא חתך חיצוני, ותחת הסתכלות במיקרוסקופ, כל זאת על מנת לדייק בפעולה הכירורגית ולסלק את הציסטה בשלמותה.

קימות סיבות נוספות לצרידות או הפרעות קול בילדים אך הן נדירות. בכל מקרה, באווירה נינוחה, תומכת ונעימה, ובגישה מתאימה לילדים ניתן להעריך את איכות הקול ולאבחן את הסיבה לצרידות כחלק מבדיקה במרפאה, במרבית הילדים. כך ניתן לקבוע מהו הגורם לצרידות ולהמליץ על טיפול מתאים.

כמובן שרפואה מונעת היא הטובה ביותר ולכן רצוי להדריך ולחנך את הילדים לשמירה על הכללים הבסיסיים של גהות הקול (היגיינה קולית) ולהימנע מצרחות וצעקות, להשתדל לדבר בצורה רגועה ולא מאומצת ובכך למנוע פגיעה במיתרי הקול שתתבטא בצרידות ושינויים באיכות הקול.

[the_ad id="4118"]

 

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר