סרטן חלל הפה (סרטן לשון) – מה זה ואיך מטפלים בזה?

מהו סרטן חלל הפה?

סרטן חלל הפה מתייחס לגידולים סרטניים (ממאירים) המופיעים באזור השפתיים, שיניים, חניכיים, לחי, רצפת פה, לשון והחך הקשה. רוב מקרי הסרטן באזור זה מופיעים בלשון ורצפת הפה.   

סרטן חלל הפה מהווה כ 3% מכל גידולי הסרטן המאובחנים בארה״ב בשנה.

גורמי הסיכון העיקריים להופעת הגידולים האלו הם עישון סיגריות, סיגרים ומקטרות ולעיסת טבק.   אנשים הצורכים כמויות גדולות של אלכוהול על בסיס קבוע יחד עם עישון בקבוצת סיכון גדולה עוד יותר.  גורם סיכון נוסף הוא חשיפה לשמש בגידולים על השפתיים.

למרות שלרוב הגידולים בחלל הפה מופיעים לאחר גיל 40 חשוב לזכור שהגידולים האלו יכולים להופיע בכל הגילאים גם בשנות ה 20 לחיים ללא שום גורמי סיכון ידועים.

אבחנה מוקדמת מצילה חיים

הסיכוי לחיות מעבר ל 5 שנים כאשר מאבחנים את המחלה בשלב מוקדם הוא מצוין עם הטיפול המתאים.   הסיכוי להבריא כאשר המחלה מתקדמת יורד משמעותית לכן יש חשיבות גדולה לאבחון מוקדם.

ממצאים ותלונות של סרטן חלל הפה:

הממצאים הראשונים של סרטן בחלל הפה יכולים להיות קלים כדוגמת כתם לבן או אדום שמופיע.   הוא לא חייב בהכרח לכאוב או לדמם .  כתם לבן או אדום שלא נעלם תוך שבועיים מחייב בירור.

ממצאים נוספים יכולים לכלול גוש או פצע של לא מתרפא על גבי הלשון או כל מקום אחר בחלל הפה, כאבים, שינוי בדיבור, דמם מאזור החניכיים או מכל מקום אחר בחלל הפה. כאבי אוזן, קושי בפתיחת הפה וקושי בתנועת הלשון.   כמו כן, גוש לא מוסבר בצוואר יכול גם להעיד על מחלה גרורתית.

במידה והתלונות לא נעלמות לאחר שבועיים יש להיבדק על ידי רופא מומחה בתחום (רופא אף אוזן גרון ראש וצוואר המתמחה בנושא או רופא פה ולסתות)

טיפול בסרטן חלל הפה

הטיפול בסרטן המופיע בחלל הפה הוא בראש ובראשונה בניתוח.   בשלבים מקודמים של המחלה ניתוח בלבד יכול לרפא את החולים עם תוצאות מצוינות.   בשלבים מתקדמים של המחלה הטיפול הנדרש כולל ניתוח וטיפול משלים עם קרינה.   במקרים מסוימים יש צורך להוסיף גם טיפול כימותרפי.

הקף הניתוח תלוי בשלב המחלה, גודל הגידול והאזור אותו מערב.    מכיוון שלאברים בחלל הפה תפקיד חשוב בחיי היום יום , איכות החיים (דיבור, בליעה)  והמראה יש חשיבות לקבל טיפול על ידי רופא המתמחה בגידולים מסוג זה.

כיום, ישנם ניתוחים מתקדמים לשחזר את האזורים שנכרתו כתוצאה מהגידולים על מנת להשיג תוצאות תפקודיות ומראה מצוין תוך מתן סיכוי הטוב ביותר לריפוי .

 

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר