ניתוח בלוטת התריס – בלוטת המגן (thyroid)

ניתוח בלוטת התריס:

800-1000 חולים בישראל מאובחנים בסרטן בלוטת התריס אשר נפוץ יותר בקרב נשים בעשור השלישי והרביעי לחייהן | מדריך 

מדי שנה מאובחנים 800-1000 חולים בישראל עם סרטן בלוטת התריס. סרטן בלוטת התריס נפוצה יותר בנשים בעיקר בעשור השלישי והרביעי לחייהן. בלוטת התריס הינו איבר הנמצא במרכז בסיס הצוואר והיושב בקדמת קנה הנשימה. הוא מורכב מ 2 אונות, ימנית ושמאלית וגשר או איסטמוס המחבר ביניהם. 

תפקידי הבלוטה להפריש הורמונים החשובים לתהליך חילוף החומרים בגוף.ההורמונים אותם בודקים  בבדיקות דם נקראים T3 ו-
T4רמות ה T3 ו T4 בדם מושפעות מהורמון TSH המופרש בבלוטת יותרת המח. רמות TSH בדם לרוב, מצביעות באופן עקיף על תפקוד בלוטת התריס.   רמות TSH גבוהות עשויות להצביע על תת פעילות בלוטת התריס. רמות TSH נמוכות עשויות להצביע על פעילות יתר. בתוך בלוטת התריס קיימים תאים המפרישים חומר נוסף הנקרא קלציטונין (Calcitonin) האחראי על משק הסידן בגוף.

"יצוין כי יש רוב נשי החולה במחלה ובמיוחד בעשורים השלישי והרביעי לחייהם ,בשנים אלה הגידול מאוד לא אגרסיבי, וההחלמה באותה קבוצה מגיעה ליותר מ-99 אחוז מהחולות".

עד כמה שכיח סרטן בלוטת התריס באוכלוסייה ?

סרטן בלוטת התריס או כפי שגם מכונה סרטן בלוטת המגן יותר שכיח בנשים ביחס לגברים, למעשה כל 7 מתוך 10 אנשים המאובחנים כסובלים מסרטן בלוטת התריס הינם נשים . אצל גברים רוב מקרי סרטן בלוטת התריס מאובחנים אחרי גיל 60. ככלל ,גידול סרטני מסוג זה אינו נפוץ בקרב ילדים. סרטן בלוטת התריס יכול להופיע בכל גיל והוא אחד מגידולי הסרטן היחידים ששכיחותם ממשיכה לעלות באוכלוסייה הכללית. בכל אופן ישנם גורמי סיכון לחלות בסרטן בלוטת התריס ביניהם חשיפה לקרינה והיסטוריה משפחתית של סרטן בלוטת התריס.

אלו סוגים שונים יש לסרטן בלוטת התריס-בלוטת המגן?

ישנם סוגים שונים של סרטן בלוטת התריס שהשכיח מבניהם הוא סרטן מסוג פפילרי (papillary thyroid cancer).  הסרטן השני בשכיחותו נקרא סרטן מסוג פוליקולרי (follicular thyroid cancer) שיחד מהווים 90% מסה"כ גידולי הסרטן של בלוטת התריס.

יצוין כי יש רוב נשי החולה במחלה ובמיוחד בעשורים השלישי והרביעי לחייהם ,בשנים אלה הגידול מאוד לא אגרסיבי, וההחלמה באותה קבוצה מגיעה ליותר מ-99 אחוז מהחולות".

ישנם סוגים שונים אך נדירים יותר והם :

גידול מדולארי (Medullary) – גידול סרטני נדיר עם זאת, ידוע כי יש לו גורמים  תורשתיים, ולכן כאשר הוא מאובחן בחולה, מומלץ לכל בני משפחתו לעבור בדיקות וייעוץ גנטי.

גידול אנאפלסטי (Anaplastic) – סוג גידול סרטני נדיר בבלוטת התריס, בעל נטייה להתפתח במהירות. גידול זה נפוץ יותר בקרב אנשים שעברו את גיל 600.

מהם קשריות בבלוטת התריס?

קשריות בבלוטות התריס (Thyroid Nodules) הינם גושים שכיחים בתוך מרקם בלוטת התריס.   הקשריות עשויות להיות כמה מילימטרים ועד מספר סנטימטרים בגודלם .  הקשריות יכולות להופיע כגוש בודד או גושים מרובים.   לרוב, הקשריות לא משפיעות על פעילות הבלוטה.

אבחנה של קשריות בבלוטה נעשית על ידי בדיקה פיזיקלית כאשר הקשריות גדולות מספיק למישוש ו/או על ידי בדיקת אולטרה-סאונד שמאוד רגיש בזיהוי הקשריות.

במקרים יוצאי דופן הקשריות נוצרות כתוצאה מגידול סרטני בבלוטת התריס.  בבדיקת האולטרה-סאונד ניתן לזהות מאפיינים בקשריות העשויות להעיד על תהליך גידולי.   אנשים עם קשריות חשודות מופנים לביופסיית ניקור מחט (FNA).   בבדיקה הזו, תחת אולטרהסאונד, נלקחת דגימה מהקשרית על ידי ניקור עם מחט.   הבדיקה פשוטה מאוד לביצוע ולא שונה הרבה מבדיקת דם.

למרות שהניקור מחט יכול לאשר או לשלול גידולים סרטניים בבלוטת התריס ניתן גם לקבל תוצאה לא אבחנתית או אבחנה שלא יכולה להבדיל בין גידול סרטני בבלוטת התריס לזה שלא סרטני.  במקרים הללו מומלץ להסיר את האונה של הבלוטה המעורבת לקבלת אבחון מדוייק ולהתאים את הטיפול בהתאם.

גידול סרטני בבלוטת התריס

האם קיימים גורמי סיכון לגידול סרטני בבלוטת התריס?

כן, 2 הגורמים העיקריים כגורמי סיכון הינם חשיפה לקרינה  (לדוגמא חשיפה לקרינה מצ'רנוביל) והיסטוריה משפחתית של סרטן בלוטת תריס.

 מהו ניתוח לכריתת בלוטת התריס

ישנם מספר סוגי ניתוח לבלוטת התריס:

כריתת אונה אחת של בלוטת התריס: מדובר על כריתה של  חצי מהבלוטה בצד אחד של הצוואר.

ניתוח כזה מתבצע בכמה מצבים:

  1. כאשר בניקור מחט לא ניתן לדעת האם קשרית בבלוטה מהווה גידול סרטני.
  2. כאשר מדובר בגידול סרטני בודד 1 ס״מ ומטה
  3. כאשר הבלוטה מוגדלת ויוצרת לחץ סימפטומטי כדוגמת קשיי בליעה או נשימה או כאשר ההגדלה מפריעה אסטטית.

כריתה מלאה או תת מלאה של בלוטת התריס:

  1. מתבצע כאשר מדובר בגידול סרטני בבלוטת התריס  מעל 1 ס״מ או גידול סרטני רב מוקדי
  2. הגדלה של הבלוטה בשל תהליך שפיר הגורם לאפקט לחץ המקשה על הנשימה ו/או הבליעה.
  3. כאשר הבלוטה מפרישה ביתר ולא ניתן לשלוט על תפקודה בתרופות.

מהם הסיבוכים הייחודיים של ניתוח בלוטת התריס?

  1. פגיעה בעצב החוזר  ( recurrent laryngeal nerve ) המניע את מיתר הקול:   מתחת לבלוטת התריס עוברים מ 2 צידי הצוואר עצבים המניעים את מיתרי הקול.   הסיכוי לפגיעה בעצבים הללו נמוך.  פגיעה חד צדדית יכולה לגרום לצרידות.   פגיעה דו צדדית עשויה לגרום לקושי משמעותי בנשימה.
  2. פגיעה בבלוטות יותרת התריס ( parathyroid glands ) :  מאחורי בלוטת התריס קיימים 4 בלוטות יותרת התריס אשר אחראים על משק הסידן בדם.    נדרש לשמור על לפחות אחד מהבלוטות.  פגיעה בכל הבלוטות תגרום לצורך בלקיחת תוספי סידן וויטמין D.  בדומה לפגיעה בעצב החוזר, הסיכוי לפגיעה מלאה בבלוטות הללו נמוך.
Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר