נקב בעור התוף – האם זה באמת חור?

נקב בעור התוף – האם זה באמת חור?

התשובה היא כן, נקב בעור התוף הוא למעשה חור בעור התוף.

חור בעור התוף יכול להיגרם ממספר סיבות מרכזיות הכוללות:

  • דלקות אוזניים חוזרות;
  • זיהום באוזן התיכונה הנמשך זמן רב, מה שקרוי – דלקת כרונית;
  • דלקת ממושכת של עור התוף עצמו;
  • שינוי חריף ופתאומי בלחץ האוויר, בין בגלל פיצוץ ובין בגלל מצבים אחרים כמו עלייה מהירה אל פני המים בזמן צלילה;
  • פציעה ישירה מחפץ חד, לרבות קיסמים לניקוי אוזניים;
  • כוויה.

  כפי שניתן לראות, קרע בעור התוף, או חור בעור התוף, לאו דווקא נגרם מפציעה ישירה, כפי שהיה ניתן לחשוב. למעשה זוהי סיבה נדירה. המדובר ברקמה דקיקה המפרידה בין האוזן החיצונית ובין האוזן התיכונה, וכמו כל רקמה בגוף, גם עור התוף עלול להיות רגיש למצבים מסוימים כמו מצב דלקתי, גידולים שפירים או ממאירים, זיהומים וכדומה.

5226684_s

דלקת אוזניים אכן יכולה להוביל למצב של קרע בעור התוף

אחת הסוגיות שמעסיקות אנשים רבים היא סוגיית דלקת אוזניים והקשר שלה להיווצרות נקב בעור התוף. האם באמת ישנו קשר בין השניים? התשובה היא כמובן כן. דלקת אוזניים היא מצב דלקתי שבהיעדר הטיפול הנדרש, עלול להוביל לפגיעה בעור התוף. בהתאם לכך, כאשר אתם או ילדכם סובלים ממצב של דלקת אוזניים, בעיקר אם מדובר בדלקות חוזרות או בדלקת ממושכת, חשוב מאוד להגיע לרופא ולטפל בבעיה, הן כדי למנוע את הכאבים החזקים הנלווים לדלקת מסוג זה והן על מנת להבטיח שהדלקת לא תגיע לכדי פגיעה בעור התוף ובשמיעה.

נקב בעור התוף
נקב בעור התוף

זיהוי מוקדם של תסמינים וקבלת הטיפול הנדרש

במצב של נקב עור התוף, אתם עלולים לסבול מכאבי אוזניים חריפים, אך מעבר לכך, אתם עלולים לאבד את השמיעה באוזן הפגועה, בין באופן מוחלט ובין באמצעות קליטת הצלילים שמסביבכם בצורה מעוותת ובלתי מובנת. במידה ונוצר קרע בעור התוף במקרה של פיצוץ, צלילה לא נכונה בים או שינוי פתאומי של לחצים באוזן מכל סיבה אחרת, אין כמובן מה לעשות, ויש להגיע לרופא, שיוכל לתקן את הקרע באמצעות ניתוח לאיחוי עור התוף. יחד עם זאת, במידה ואתם סובלים מכאבים בסביבת האוזן והאפרכסת, אוזן סתומה, הפרשות חריגות וכדומה, מומלץ מאוד להגיע בהקדם לרופא אף אוזן גרון שיאבחן את הבעיה, ויחסוך לכם את התפתחות המצב הרפואי לכדי חור בעור התוף.

נקב בעור התוף

ניתוח לאיחוי הקרע או הנקב – יש דבר כזה

במידה וקרע כבר נוצר, אל תאמרו נואש. כיום קיים טיפול כירורגי מסודר, המאפשר את איחויו של עור התוף באחוזים גבוהים. טיפול זה מבוצע תחת הרדמה, מקומית או כללית, ובדרך כלל במסגרת אשפוז בבית חולים. הניתוח עצמו נמשך בין שעה לשעתיים וכולל גם בדיקה בפועל של עצמות השמע על מנת לבחון האם אלו נפגעו, והענקת הטיפול הנדרש במידת הצורך. הניתוח מבוצע דרך הפתח הטבעי של האוזן או על ידי ביצוע חתך בחלקה האחורי של אפרכסת האוזן, ומשם חדירה אל אזור עור התוף. בשלב זה, קוצר הרופא רקמה מאזור האוזן ומשתמש בה כטלאי על מנת לסגור את הנקב. לאחר תקופת התאוששות והחלמה של כחודש, הופכת הרקמה לעור תוף חדש במלוא מובן המילה, ומחזירה את התפקוד המלא של האוזן. ניתוח זה מומלץ מאוד במקרים של חור בעור התוף, ולמעט מספר מגבלות שוליות בזמן ההחלמה, מדובר בניתוח פשוט מאוד, מהיר ובעל סיכויי הצלחה גבוהים למדי.

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר