ניתוחי מיתרי הקול

ניתוחי מיתרי הקול

ראשית עלינו להבין שמיתרי הקול אורכם כ 1.5 ס"מ והם מתוחים בצורת האות V באזור הגרון מאחורי ובאמצע סחוס המגן

מיתרי הקול נמצאים בקצה העליון של קנה הנשימה ותפקידם לשמש שסתום המונע ממזון ושתיה לחדור לקנה הנשימה ולריאות. כאשר אנו נושמים, מיתרי הקול פתוחים ואוויר נכנס ויוצא אל ומהריאות דרך קנה הנשימה. כאשר אנחנו בולעים וכאשר אנחנו מפיקים קול, מיתרי הקול סגורים בקו האמצע.

בזמן הפקת קול, עמודת האוויר שנמצאת בקנה הנשימה מתחת למיתרי הקול הסגורים, יוצרת לחץ על הציפוי העדין (הרירית) של המיתרים וגורמת לרעד, רטט. הרטט הזה הוא הצליל המופק מהגרון. צליל זה עובר תהליך של "עיצוב" בחללי התהודה- הגרון הלוע, חלל הפה וחללי האף עד להפיכתו לדיבור או שירה. במצב תקין קיים גל של רטט העובר לרוחבו ולאורכו של מיתרי הקול באופן שווה, סימטרי בין שני המיתרים ומיתרי הקול נסגרים בצורה תקינה בקו האמצע.

כל פגיעה בציפוי (רירית) מיתרי הקול עלולה לגרום להפרעה ברטט המיתרים ולצרידות. הפרעה ברטט המיתרים עלולה להיגרם על ידי ממצא כמו פוליפ אשר גורם לחוסר סדירות ברטט המיתר ולאסימטריה ברטט המיתרים. פוליפ על מיתר קול עלול לגרום גם להפרעה בסגר המיתרים בזמן הפקת קול ובכך ל"בריחת אוויר" מה שגורם לבעיות הקול להישמע נשיפתי- אוורירי וצרוד. בחלק מהמקרים בהם קיים ממצא על מיתר הקול הגורם לאי סדירות בסגר המיתרים ולהפרעה ברטט, יש צורך לסלק בניתוח, זאת בכדי לאפשר שיפור באיכות הקול.

ניתוחי מיתרי הקול

ניתוח במיתרי הקול המיועד לשיפור איכות הקול נקרא Phonosurgery.

קימות מספר גישות ניתוחיות למיתרי הקול.

  1. גישה בהסתכלות ישירה – לרינגוסקופיה ישירה- DL- כך מבוצעים מרבית הניתוחים. בהרדמה כללית בגישה דרך הפה, בהסתכלות עם הגדלה של מיקרוסקופ. כאשר החולה מורדם ומונשם דרך צנרר בעל קוטר קטן, ייעודי לניתוח במיתרי הקול, על השיניים מונח מגן  ולחלל הפה והלוע מוחדר צינור מתכתי המאפשר תצפית ישירה על מיתרי הקול. בעזרת מיקרוסקופ דו עיני נתן לבחון בהגדלה ובדיוק רב את מראה המיתרים. קיים מכשור יעודי המאפשר  למשש את המיתרים לאורכם, ולבצע פעולות עדינות כמו סילוק פוליפ ציסטה או ממצא אחר. בגישה זו ניתן לבצע גם ניתוחי לייזר. השימוש בלייזר מאפשר גם הוא סילוק של נגעים שפירים ממיתרי הקול סילוק הרקמה הגדלה בזיהום בוירוס הפפילומה ואף טיפול וכריתה של נגעים טרום-סרטניים וסרטניים.
  2. גישה פתוחה – דרך חתך בעור, באזור הצוואר, ניתן להגיע אל מיתרי הקול. בגישה פתוחה משתמשים לצורך קרוב מיתר הקול לקול האמצע במצב בו מיתר קול אחד משותק, להפרדת מיתרי הקול בחלקם הקדמי במצב בו יש צורך בהחדרת חוצץ בין המיתרים ובניתוחים לנישוי הקול.
  3. קימות מספר פעולות אשר מבוצעות במסגרת מרפאת חוץ, בהרדמה מקומית בלבד. ניתן לעבות מיתר קול על ידי הזרקה של חומר מילוי במצבים של שתוק מיתר קול, חולשת מיתרים והתדלדלותם. או במקרים של צלקת. בנוסף בחולים הסובלים מהפרעת מבעיות קול הנקראת ספסמודיק דיספוניה, מבוצעות הזרקות של טוקסין הבוטולינום לחלק השרירי של מיתרי הקול, על מנת להפחית התכווצויות לא רצוניות ולשפר את איכות הקול.

לדף הראשי icent

[the_ad id="4118"]

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר