האם ניתוח עור התוף הוא מחוייב המציאות?

ניתוח שיקום עור התוף – האם הוא מחוייב במציאות?

ניתוח שיקום עור התוף

התשובה היא בהחלט לא, אבל זה עוזר מאוד להבין שאכן דבר כזה קיים – ניתוח לשיקום עור התוף. עור התוף הוא קרום דקיק המפריד בין האוזן החיצונית והאוזן התיכונה, ומתפקד הן כמרכיב חשוב ומרכזי במערכת השמע והן כמחסום מפני חדירת מזהמים לאוזן התיכונה.
כאשר עור התוף קרוע, מוגדר מצב זה כנקב בעור התוף, מה שיכול לחשוף את האוזן התיכונה לחדירת גורמים מזהמים, ולעיתים גם יכול לגרום לליקוי בשמיעה. יחד עם זאת, כדאי לזכור שבאוזן ישנם מנגנונים נוספים שמיועדים להגן עליה מפני חדירת גורמים מזהמים, ובכלל זה ההפרשה הטבעית שאנשים רבים נוטים לנקות אותה ("השעווה"), שלא לצורך, וכן שיער האוזן החיצונית שגם הוא מתפקד כמחסום בפני גורמים חיצוניים.

יכולת שיקום עצמאית של עור התוף גם ללא התערבות כירורגית

העניין הוא, שעור התוף כמו כל איברי הגוף, יודע לשקם את עצמו ממצבי פציעה רבים. ישנם מן הסתם מצבים של קרע בעור התוף או חור בעור התוף שעור התוף לא יודע לשקם בעצמו, ובמקרה כזה אכן ישנו מקום לבצע ניתוח לשחזור עור התוף, אך במקרים רבים יודע עור התוף לשקם את עצמו, ולחזור לתפקוד מלא, ולכן נהוג להמתין מספר חודשים בין מועד האבחון של הנקב ובין ביצוע הניתוח, וזאת על מנת לאפשר לעור התוף את פרק הזמן הנדרש לו לשקם את עצמו, במידה ושיקום עצמי זה אכן אפשרי.

ביצוע ניתוח שיקום עור התוף, במידה וריפוי עצמי לא התרחש

במקרה של קרע בעור התוף שאינו מתאחה מעצמו, מומלץ לבצע ניתוח לשיקום עור התוף, או בשפה המקצועית, ניתוח טימפנופלסטיקה. המדובר בניתוח שבמסגרתו לוקח הרופא רקמה בריאה מסביבות האוזן ומשתמש בה כטלאי לצורך סגירת הנקב. מדובר בניתוח פשוט למדי, שמבוצע תחת הרדמה מלאה או מקומית ונמשך כשעה עד שעתיים. לאחר הניתוח, נדרשות 12 עד 24 שעות של אשפוז להתאוששות בבית החולים, שבוע מנוחה בבית, ומגבלות מסוימות עד חודש וחצי מהניתוח. בתקופה זו יש להימנע מחדירת מים אל האוזן.

שיקום עור התוף
שיקום עור התוף

בחינת היקף הפגיעה הפנימית, וביצוע תיקונים נדרשים במהלך הניתוח

נקב בעור התוף יכול להתרחש במספר מצבים לרבות כתוצאה ממחלה כרונית או זיהומים חוזרים ונשנים באוזן התיכונה, אך לעיתים רחוקות גם מפגיעות הדף לאחר פיצוץ או מפציעה על ידי חדירה ישירה של חפץ חד. במקרים אלה, הנזק יכול להיות נרחב יותר מאשר קרע בעור התוף, ולכן ישנה חשיבות רבה לאבחן את היקף הבעיה במדוייק. במהלך ניתוחי עור התוף נהוג לנצל את ההליך הכירורגי, כדי לבחון האם נוצרה פגיעה גם בעצמות השמע באוזן התיכונה, ואם אכן נגרמה פגיעה כזאת, יש לבצע השתלה של עצמות שמע חלופיות, או של שתלים מלאכותיים שאמורים למלא את תפקיד העצמות.

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר