ניתוח בלוטת יותרת התריס (Parathyroid)

ניתוח בלוטת יותרת התריס (Parathyroid)

ניתוח בלוטת יותרת התריס – למעשה קיימות 4 בלוטות יותרת התריס. מדובר בבלוטות קטנות בגודל של כ 6 על 3 מ״מ ושוקלות כ 30 מ״ג.  לרוב, הבלוטות צמודות לחלקו האחורי של בלוטת התריס (ראה תמונה).גידולים בבלוטת יותרת התריס (Parathyroid)

תפקיד הבלוטה להפריש הורמון (Parathyroid Hormone) שאחראי על משק הסידן בדם.

מהם גידולים בבלוטת יותרת התריס?

רוב הגידולים (כ 99%) בבלוטות יותרת התריס שפירים.

הגידול השכיח ביותר נקרא אדנומה (Parathyroid Adenoma).   בדרך כלל האדנומה מופיעה בבלוטה אחת בלבד למרות שהיא עשויה לערב יותר מבלוטה אחת.

חלק גדול מהחולים המאובחנים עם גידול בבלוטת יותרת התריס מאובחנים באופן אקראי בבדיקות דם שגרתיות ללא תלונות כלשהם.   הפרשה ביתר של הורמון הפרה-תירואיד מעלה את רמת הסידן בגוף.   מספר בדיקות דם פשוטות יאשרו את האבחנה.

למרות זאת, ישנם חולים אשר יסבלו מתלונות לא ספציפיות כולל כאבי בטן לא מוסברים, בחילות, הקאות, עצירות, אבנים בדרכי השתן, כאבים וחולשת שרירים, דכאון וכן התפתחות של אוסטאופורוזיס או דלדול עצמות.

בחולים עם תלונות או חולים המאובחנים באופן אקראי עם ממצאים ספציפיים מומלץ להסיר את הבלוטה המפרישה ביתר.

קיימים מספר דרכים לזהות את הבלוטה הסוררת.   בדיקת אולטרה-סאונד צוואר עשויה לזהות בלוטה מוגדלת.  כמו כן, קיימת בדיקה רגישה לזיהוי הבלוטה שמתבצעת ברפואה גרעינית ואשר נקראת Sestamibi.   הבדיקה האמורה מצלמת את אזור בלוטת התריס ויותרת התריס עם חומר גרעיני המדגיש את הבלוטה המוגדלת.

מהו ניתוח לכריתת בלוטת יותרת התריס?

טרם הניתוח ניתן לזהות ברמת דיוק גבוהה את מיקום הבלוטה.   על כן, כיום, הניתוח ממוקד לבלוטה החשודה. ברוב המקרים, נעשה חתך קטן בבסיס הצוואר דרכו המנתח ניגש ישר להוצאת הבלוטה המוגדלת.

במהלך ניתוח לכריתת בלוטת יותרת התריס ניתן למדוד את רמת ההורמון המופרש מבלוטות יותרת התריס. לאחר הוצאת הבלוטה החשודה מצופה כי רמת ההורמון בדם ירד בהתאם.   כך, המנתח במהלך הניתוח עצמו יכול לדעת ברמת ודאות גבוהה כי הגידול הוצא. התהליך של בדיקת רמות הורמון יותרת התריס במהלך הניתוח נקרא   (Intra operative PTH monitoring).

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר