ניתוח בלוטות הרוק

ניתוח בלוטות הרוק

בלוטות הרוק תפקידן לייצר רוק בחלל הפה והלוע.   הרוק היינו נוזל שקוף שמכיל ברובו מים, אך, גם מרכיבים נוספים החשובים לעיכול האוכל ושמירה על בריאות השיניים. ניתוח בלוטות הרוק נועד לטיפול בגידולים בבלוטות הרוק.

הרוק מיוצר מ 3 זוגות של בלוטות מרכזיות ומאות בלוטות קטנות הנמצאות בחלל הפה והלוע.

הבלוטות המרכזיות כוללות את הבלוטות הבאות:

  1. בלוטת הפרוטיס: (Parotid gland) בלוטה הגדולה ביותר מבין שלושת הבלוטות. ממוקמת בקדמת האוזן ויורדת לזווית הלסת. בלוטה זו מתנקזת לחלל הפה ליד השיניים הטוחנות העליונות.
  2. הבלוטה התת לסתית או סאב-מנדיבולרית ( submandibular gland ): הבלוטה השנייה בגודלה וממוקמת מתחת ללסת.  הבלוטה מתנקזת לפתח קטן הנמצא ברצפת הפה הקדמית.
  3. הבלוטה התת לשונית או סאב-לינגואלית (Sublingual gland).   בלוטה הממוקמת ברצפת הפה ומתנקזת דרך מספר פתחים קטנים ברצפת הפה.

מהם גידולי בלוטת הרוק?

גידולים בבלוטות הרוק בדרך כלל מתאפיינים בגוש, המתגלה באופן אקראי ללא תלונות נוספות.   הגידולים השכיחים ביותר נמצאים בבלוטת הפרוטיס וברובם הגדול (כ 85%) שפירים (לא סרטניים).

גושים המופיעים בבלוטות הרוק הקטנות בחלל הפה והלוע ברובם הגדול (80%), יהיו גידולים סרטניים. אולם, לשמחתנו גידולים בבלוטות הללו נדירים.

ממצאים המאופיינים בשיתוק שרירי הפנים וכאב עז ומעורבות של העור עשוי להעיד על תהליך סרטני.

הבירור הראשוני של גידולי בלוטות הרוק – בדרך כלל כולל הדמיה כגון אולטרה-סאונד או סיטי.

כמו כן, ברוב החולים תשלח דגימה של הגוש לבדיקה.  הדגימה (ביופסיה) המקובלת היום הוא ניקור מחט (FNA) תחת אולטרהסאונד בו מוציאים תאים מהגידול.  פתולוגים המתמחים בקריאת הדגימות הללו יכולים לאפיין את הגידול.  אולם, חשוב לזכור כי מדובר בדגימה קטנה מאוד ובסופו של דבר האפיון הסופי של הגידול מתבצע   רק לאחר הוצאתו.

לרוב, הטיפול הראשוני של גידולים בבלוטת הרוק הוא בניתוח.  צורת הניתוח והיקפו תלוי במיקום הגידול, סוג הגידול  וגודלו.

כאשר מדובר בגידולים בבלוטת הפרוטיס האתגר הכירורגי  הינו כריתה שלמה של הגידול תוך שמירה על העצב האחראי על תזוזת שרירי הפנים (עצב הפנים או facial nerve) העובר בתוך רקמת הבלוטה.

Close Panel

צרו איתנו קשר:

הרב ריינס 6, תל אביב

בתיאום מראש

03-5299521

התקשרו אלינו

entclinic2014@gmail.com

צרו איתנו קשר במייל

עקבו אחרינו

הירשמו לניוזרלטר